Úvodná stránka / Ponuky práce / Senior IT Project Manager

Vyhľadávanie práce

Platy a benefity

  • Informačné technológie,
    Operátor IT/IS € 680,-
    Riaditeľ IT € 2.530,-
    Web master € 790,-
    Databázový analytik € 1.390,-
    Datamining analytik € 1.490,-
    Databázový špecialista € 1.770,-

Senior IT Project Manager

Synergie Slovakia s.r.o.

Náplň práce, informácie o pracovnom mieste

  • Are you skilled Project Manager with financial business background? Have you ever led a team of 20 people? If you want to use your gained experience for the market leader in innovations, new technologies and systems, take your chance and apply for this exciting senior role. Main responsibilities:
  • manage complex projects on national level and/or across multiple countries according to company Project Management Policy & Procedures
  • achieve the projects objectives within the competing constraints (time, budget, quality, scope and resources) in close interaction with all relevant project stakeholders and other (external) partners
  • project Initiation & Planning (analysis of possible solutions, set-up of the project and targets, project budget and resources, contracting vendors, plan of project phases)
  • project Execution, Monitoring & Controlling (management of the relationship to 3rd party vendors, implementation of project related tools and processes, project controlling, risk mitigation actions to ensure on-time, on-scope, on-budget delivery of project deliverables)
  • project Closing (closure of the project, evaluation, verification and validation of the results)
  • project Documentation & Reporting (incl. evaluation of Project Performance Criteria – KPIs)
  • leadership (clarification of roles & responsibilities, coordination, leading and motivating team members)

  • competitive salary and attractive annual performance related financial bonus
  • dynamic international environment enabling to work with highly skilled, ambitious, motivated and multi-national team, team-oriented atmosphere
  • autonomous and challenging position leading very interesting and innovative projects based on newest technology and approach
  • development potentialities in an ever-growing business environment
  • daily usage of English
  • interesting benefit package (paid sick leave, pension allowances paid by the client, home-office, flexible working time, 4 days of extra holidays per year,..)
  • language courses
  • Plat:min salary of 3000€ gross/month with possibility to be higher depending on the lenght of your experience

Charakteristika klienta:Leader in innovations, new technologies and systems. As the epicenter of ambitious ideas and internally created solutions that service and are deployed widely across all group´s banks.

Informácie o výberovom procese:
Kandidátom odpovedáme, aj v prípade zamietavého stanoviska, do 3 pracovných dní od reakcie na pozíciu. Ak by sa tak nestalo, neváhajte sa pripomenúť telefonicky na čísle +421 254 415 522 alebo kontaktujte priamo nášho konzultanta.

Požiadavky na uchádzača

  • Level pozície:Middle management
  • 6+ years of real PM experience (directly responsible for medium to large projects or small programs - budget of 1mil. - 3 mil. EUR)
  • experience with running projects in Banking Environment - especially in the area of Risk, Finance, Treasury or Corporate Markets is a great advantage
  • fluent English, German is an advantage
  • PMI certified
  • project management tools (e.g. MS Project) – advanced
  • project reporting tools (e.g. SAP Effort Tracking, Portfolio Management tools) – intermediate
  • availability to travel to Vienna (up to 4 days per week)
  • mature professional with excellent leading skills and ability to join forces in order to achieve goals
  • accountable manager who stands behind his/her decisions and is able to develop business and people as well
  • excellence in delivering results – high quality, on time and according to company rules

Kontaktujte spoločnosť Synergie Slovakia s.r.o.

Súhlasím so správou, spracovaním a uchovaním mojich osobných údajov v spoločnostiach JOBAGENT.SK s.r.o. a Synergie Slovakia s.r.o. a to v zmysle Zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2016/679 z 27. apríla 2016 a v zmysle Memoranda o spracúvaní osobných údajov na marketingové účely.

Dunajská 4
811 08 Bratislava

Lenka Hlopková
synergie@syn.sk
+421 254 415 522

Spoločnosť Synergie Slovakia, s. r. o. bola založená ako dcérska spoločnosť francúzskej spoločnosti Synergie v roku 1999. Počas svojho pôsobenia sa Synergie zaradila medzi najuznávanejšie personálno-poradenské spoločnosti so stabilnou pozíciou na trhu. Za naším úspechom stojí najmä výborná znalosť pracovného trhu, rozsiahla databáza obsahujúca tisíce CV a naši konzultanti, ktorí disponujú širokými znalosťami a skúsenosťami vo svojich odboroch. Vďaka uvedeným skutočnostiam pomáha Synergie svojim klientom nájsť vysoko kvalitných pracovníkov, ktorí spĺňajú ich očakávania ako z odborného hľadiska, tak z pohľadu ich firemnej kultúry.