Spravodajstvo z oblasti kariéry. Práca na Slovensku i v zahraničí. JOBAGENT.SK

Naša práca   |   Brigády   |   Platový monitor   |   Pre mladých   |   Informatici   |   Obchodníci   |   Slovník cudzích slov  |   Preklady
                    

práca na dosah:

Jobagent.sk spravodajstvo

Ixonos, fínsky softwarový developer a testér na slovenskom trhu   


O spoločnosti Ixonos, v súčasnosti pôsobiacej na Slovensku pod názvom Testhouse, sme sa porozprávali s jej projektovým manažérom Ari Rekinenom.

Aký je názov vašej pracovnej pozície?

A.R. Projektový manažér

 

Aké je poslanie a aká je náplň vašej práce?

A.R. Manažujem interné a zákaznícke projekty. To zahŕňa zabezpečovanie zdrojov, plánovanie projektov, denné vedenie projektov v súlade s našími procesmi SW vývoja. Taktiež sa podielam na príprave cenových ponúk pre potencionálnych zákazníkov. To zahrňuje aj technologické skúmanie a odhadovanie pracovného výkonu potrebného pre realizáciu projektov.

 

Čo je vzrušujúce na práci v spoločnosti pôsobiacej v oblasti informačných technológií?

A.R. Vstúpil som do tohoto biznisu pretože ma zaujímajú počítače a programovanie. V tom čase (1988) to bol priemysel budúcnosti a stále je. Možnosti sa zdajú byť neobmedzené. Nezáleží ako dlho ste v tomto biznise stále sú nové veci na spoznávanie a objavovanie.

 

Vaša spoločnosť je nováčikom na slovenskom trhu. Predstavte nám vašu spoločnosť, na aké služby a produkty sa vaša spoločnosť zameriava?

A.R. Testhouse (Ixonos) ma tri hlavné podnikateľské jednotky: telekomunikácie, systémové služby a služby projektového manažmentu. Vo všetkých týchto oblastiach poskytujeme projektový manažment, prenájom zdrojov a testovacie služby. Našou preferovanou cestou je dodávka kompletných projektov od  definovania špecifikácií až po akceptačné testovanie.

 

Aké sú ciele a očakávania  od slovenského zastúpenia, bude to obchodné zastúpenie alebo/a vývojové centrum?

A.R. Sústredíme sa na vývoj softwaru.

 

Ktoré služby a produkty budete poskytovať na Slovensku?

A.R. Slovenské zastúpenie poskytne testovacie služby a vývoj softwaru, ktorými sa bude podieľať  na  projektoch riadených z centrály spoločnosti vo Fínsku.

 

Pochváľte sa, v čom je spoločnosť Ixonos špecifická – úspešná?

A.R. Vyrástli sme dosť rýchlo na zamestnávateľa so 600 zamestnancami a zároveň tvoríme zisk. Vybudovali sme dôverné a vzájomne rešpektované vzťahy s našimi vybranými klientami. Zvykli si spoliehať sa na nás a obracajú sa na nás so stále väčšími projektami. 

 

V poslednom období sme zaznamenali príchod viacerých IT spoločností na Slovensko. Aké dôvody vás priviedli na Slovensko, máte zastúpenia aj v okolitých štátoch?

A.R. Slovensko a Košice majú niekoľko dôležitých výhod. Prvou je vzdelaná a kvalifikovaná pracovná sila, druhou je dobrá technická univerzita v Košiciach, treťou výhodou je členstvo Slovenska v EU a jeho kultúra a štvrtou je samozrejme rozumná miera nákladov tu na Slovensku. Máme kanceláriu v Nemecku a veľmi podobnú pobočku v Taline v Estónsku.

 

Dnes IT spoločnosti pociťujú nedostatok IT odborníkov na slovenskom trhu.

Čo ponúkate pre IT odborníkov, prečo sa má IT odborník zaujímať o prácu práve vo vašej spoločnosti?

A.R. Sme medzinárodná spoločnosť. Máme veľmi zaujímavé postavenie vo vedúcom  softwarovom priemysle pre mobilné telefóny. Máme dobre nadefinované procesy softwarového vývoja. A máme celkom dobré zamestnanecké benefity ako aj konkurenčné platy. Snažíme sa udržiavať férové a priateľské vzťahy naprieč celou organizáciou.

 

Ktoré schopnosti považujete u informatikov za dôležité?

A.R.

- schopnosť rýchlo prijímať nové skúsenosti

- schopnosť pracovať ako člen tímu

- logické uvažovanie

 

Ktoré IT profesie/odbornosti sú dnes najviac žiadané na trhu?

A.R.

Symbian profesionálovia

C++ profesionálovia

Skúsení testéri

 

Z pohľadu dnešných trendov, ktoré IT odbornosti, disciplíny resp. profesie pôjdu do popredia v najbližšej a vzdialenejšej budúcnosti?

A.R. Linux vývojári

 

Váš tip. O koľko rokov sa budú kancelárske aplikácie s nami rozprávať?

A.R. V skutočnosti dnes už s určitými obmedzeniami môžu, ale skutočne použitelné, tak … o tri roky.

 

Vaša prognóza pre IT. Aké výzvy alebo úlohy sa budú riešiť v roku 2017?

A.R. Súčasná sieť pre prenos dát nie je postačujúca, internet sa bude dusiť spamovými mailami a iným zneužívaním.

 

 

Zhováral sa:  Jaroslav Eliáš

Vyhľadať v článkoch:

Hľadať slová:

Zasielať emailom:

Z oblasti: kariéra
IT články
telco
Zasielať info:denne
1x týždenne
Na email:

Platový monitor

 Account manažér1 288,-
 Vedúci smeny724,-
 Obchodný zástupca671,-
 Majster – potravinárstvo604,-
 Technik v strojárstve810,-
 Daňový poradca1 275,-
 Majster833,-
 Montér664,-
 Mzdový účtovník664,-
 Riaditeľ1 852,-
 Hlavný čašník491,-
 Špecialista kvality900,-