Úvod  |   Ponuky práce  |   Brigády  |   Životopisy  |   Platy  |   Diskusie  |   Informácie  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Diskusné fórum / Staci mi Bc. alebo musim spravit Ing.?

Staci mi Bc. alebo musim spravit Ing.?

Milan, 18.11.2006 17:44

Velmi ma zaujima, ake velke rozdiely (hlavne platove) sa robia v IT medzi Bc. a Ing. Su Bc. podcenovany? Pytam sa preto, lebo neviem ci mam skole obetovat este tie 2 roky :-)

reagovať    poslať známemu

gekko, 19.11.2006 16:10

Re Milan:
Myslim si, ze ked uz si zacal na VS studovat, a dokonca si si urobil Bc, tak tie dva roky stoja za to aby si si urobil Ing. Neskor na to uz nebudes mat cas a asi ani volu. Pritom Ing. ta kvalifikuje na viac potencionalnych profesii.

Milan, 19.11.2006 17:10

Upresnim otazku: Ma rovnaky plat Bc. Programator v Jave, ako Ing. Programator v Jave? (priklad je len ilustracny)

gekko, 19.11.2006 20:00

Re Milan: Ak otazku zuzis takto, tak si myslim, ze rozdiel asi nie je. Budes vsak do dochodku robit programatora?

Milan, 20.11.2006 11:02

Myslim ze po napr. 5 rokoch by bola prax pre mna viac ako o jeden stupen vyssi titul. Ved nie je to "vo svete" tak??? Mozes mat skolu aku chces, ale ked mas prax, tak si vyhral. Oprav ma, ked sa mylim.

inzinier, 20.11.2006 11:14

Re Milan: ja ta opravim. vo svete je to tak, ze sikovny clovek, ktory uz daco dokazal, si spravi Bc, aby to "osladil" aj titulom. Bc si robia v zahranici ludia s praxou. My sme ale na Slovensku a tu to plati inac: ak si mal moznost spravit Ing a spravil si len Bc, potom si na to nemal, alebo sa ti nechcelo. Odporucam ti dotiahnut to do Ing podoby, aby si o 10 rokov, kedy uz nebudes chciet robit kodera, ale riaditela, nelutoval, ze si usetril cas v mladosti :)

gekko, 20.11.2006 16:43

Re inzinier:
Ak ta inspiruju uspesni podnikatelia, ktori nedokoncili VS a citis sa na to ist podobnou cestou, potom je to asi o inim

m, 23.01.2007 21:43

Re gekko: clovek moze byt uspesny a (aj hmotne) bohaty bez titulu alebo dokoncenej vysokej skoly. ide o to akou cestou chce ist a co vsetko chce obetovat pre to, aby dosiahol co chce. je to vsetko o voli. a vobec nie o vysokej skole. ja to zistujem postupne.

Pol@r!$, 21.11.2006 14:19

Urob to tak ako ja....studuj externe >:) A tym si vyhral >:D

daniel, 17.03.2007 16:51

Re Pol@r!$: nieco sa mi na tom nepaci, ja uz mam skoro dostudovanu informatiku a vidim,ze to ide dolu vodou, kazdy rok sa zlahcuje, abz naplnili stavy studentov, navyse ked mam skusku s externistami(ja som denny) tak mi vyborne padne, ked externistu sa popyta, ze ako dlho robi a hned mu da index, potom idem ja a zazivam studeny pot, ako ma tam krasne drvi....potom sa mi externistra este vysmeje, o kolko je mudrejsi, ked zmakne skolu popri zamestnani, mali by studovat 7-8 rokov, nech si uziju aj oni...a to ze som sa musel sakramensky drvit predmety prve 2-3 roky, ktore mi netreba, ma aspon naucilo pevnej voli, ale nezopakoval by som si to nikdy....len chcem povedat, ze mi to zle padne, ked sa mam delit rovnakym titulom s ludmi, ktori sa k nemu len prespekulovali, malo by sa to rozlisovat...netvrdim, ze nic preto neurobili, ale urcite viem, ze to mali o hodne lahsie..

Jana, 18.03.2007 10:25

Re daniel: Dano, vobec nemozem suhlasit s tym, ze externisti to maju lahsie ako denni studenti. Ja ako externa studentka manazmentu som sa musela ucit rovnake knihy a objemy uciva ako denny student. Pricom drviva vacsina profesorov na to vobec nebrala ohlad (ci si denny alebo externy). Navyse, popri narocnej praci (denne som pocas studia byvala v robote aj 10-11 hodin) som po prichode domov musela sadnut za knihy a ucit sa. Pricom rano ma cakali opat pracovne povinnosti a vecer skolske povinnosti. Okrem toho, prax ti da podstatne viac do zivota ako skola a rozumni profesori su si toho vedomi. Do firmy mojho priatela, ktory je IT-ckar nastupili dvaja novi programatori a pravdupovediac mali nepomerne menej zrucnosti a skusenosti s programovanim ako moj priatel, ktory informatiku nestudoval. Jemne povedane, boli pekne "mimo". Dalsi pripad-do IT firmy, v ktorej som pracovala nastupil vystudovany informatik. Prepustili ho v skusobnej dobe, lebo v konecnom dosledku nebol taky sikovny ako sa vykreslil v zivotopise a na pohovore, hoci vystudoval VS. Tym chcem len opat vyjadrit, ze prax ti da podstatne viac ako studium a taki studenti musia byt podstatne flexibilnejsi a silnejsi - musia mat pevnu volu a aj napriek pracovnej vycerpanosti si sadnut za knihy a ucit sa. Hoci vedia, ze mnohe veci su teoreticke vyplody niekoho, kto v zivote v praxi ani nepracoval. A s tym "mali by studovat (externisti) 7-8 rokov, nech si uziju aj oni...". Ja som si toho na nasej skole uzila. 500 stranove knizky vediet odzadu aj odpredu naspamat. Profesori mali najradsej "zarazky" - po prve, po druhe, po tretie, ...po dvadsiate. Musela som to vediet rovnako ako denny student. Lebo na skuskach s oblubou boli prave otazky, kde bolo treba z 500 stranovej knihy vymenovat 15 zarazok zo strany (napr.) 320. Moja kamaratka mala kolegynu, ktora studovala rovnaku skolu a fakultu ako ja (aj kamoska) a teda mali sme prehlad, co vyzaduju profaci od nas a co od dennych (ta jej kolegyna bola denna a pracovala vo firme brigadne). A tu by som povedala, ze ta jej kolegyna (denna) to mala dokonca lahsie v tom, ze ked mala skuskove, v pohode neprisla do prace kedze ju mala ako brigadu. Narozdiel od nas-externych studentov, ktori sme museli pracovat kazdy den a dovolenky si vyberat na pripravu a skusky. Takze asi tolko o "lahkom" studovani externistov......

styffer, 06.06.2008 11:31

Re Jana: Prepac ale dovolim si s tebou nesuhlasit!!Som dennym studentom na automatizacie informacnych systemov, a s kludnym svedomym mozem povedat ze externa forma studia sa s dennou a ni len neda porovnat.To ze mate par linkovych odkazov pod skryptami neznamena ze to vyucujuci od vas budu aj chciet.Dalsia vec sa tyka zapoctoviek, ktore su kolko krat taszie ako skusky(denny).Ukaz mi jedneho externistu ktory nespravil zapoctovku, ak ju ovsem robil.Moj nazor je taky ze externisti maju omnoho lahsie studium ako interny st.

suzan, 10.02.2012 14:00

Re styffer: tu som

rx, 03.09.2008 08:55

Re styffer: Ja poznám dosť veľa externistov, ktorí neurobili zápočtovku (hlavne matiku), nastúpilo nás do 1. ročníka 82 a skončili sme Ing. 25 (z toho aj zopár, čo opakovali), na začiatku nás upozornili, že denných ukonči 40% z prijatých a externých len 25% a ešte sme si to aj platili(ináč nie je to fakulta informatiky, ale pri PC sme strávili podstatnú časť štúdia). Nemám dobré vedomosti z predmetov, ktoré sa študujú len na informatických fakultách a teraz vidím, že sú potrebné, takže nejde len o titul, ale viac o tie vedomosti a schopnosť využiť ich v praxi.

M@C, 14.06.2008 22:25

Re styffer:
Dovolim si z casti nesuhlasit. Studoval som externe aplikovanu informatiku a mozem ciastocne potvrdit, "externisti" mali studium ulahcene napr. mensim poctom semestralnych prac. ALE!!! Skusky boli rovnake... Studentom co chodia na denne sa zda ze externisti to maju lahsie, lebo nemusia mat "zapoctovky", cvicenia atd. Ale profesora nezaujima , ze ty tomu nerozumies, ze nemas cvicenia a niekoho kto ti to este raz vysvetli, na skuske vies alebo nevies. U nas to bolo tak: isiel si na externe studium s vedomim ze popri studiu budes pracovat, ak nestihas tvoj problem.
Btw. mal som spoluziakov, ktori prestupili z denneho na externe, lebo si mysleli ze je to lahsie a "svete div se" dopadli este horsie ako na dennom. Zaujimave bolo ,ze na statniciach nepresli traja studenti a dvaja z toho boli ex-denny.

iGi, 15.06.2008 10:36

Re M@C:
Taktiez potvrdzujem Tvoje tvrdenie, skúšky vykonávame naraz s dennymi. Na skúšky sa nahlasujeme cez elektronický systém, kde sú vypísané voľné termíny na kt. sa hlásia všetci. Profesori si nebudú robiť ešťe aj v tomto guľáš. Ba dokonca máme lepší prospech a robíme skúšky na predtermíny. Nechodievame na cviká a nemáme povinné prednášky. Využívame to, čo nás práca naučila, ako programovacie techniky, tak problematiky iných predmetov, no pokrije to tak 30 percent štúdia. Ostatné sa musíš naučiť, prehĺbiť.

Milan, 30.04.2008 09:44

Re Jana: Ci sa ti to paci, alebo nie, skusky, zadania, ci zapoctovky byvaju na externom jednoduchsie. Studenti sa na to casto stazuju a to na roznych fakultach. To, ze student pracuje, nieje dovod pre to, aby dostal rovnaky titul a pritom potreboval vediet menej. Ja popri dennom pracujem a v prechadzajucej praci som pracoval tiez 10-12 hodin denne, takze velmi dobre viem ake to je. Aj nahanat sa z prace do skoly a potom rychlo naspat. Nemyslim si, ze by mali tudovat externisti dlhsie, ale mali by podstupit to iste ako denny, lebo VS nema byt o tom, kolko mam casu, ale o tom co viem

jozo, 01.10.2007 17:42

Re Jana: SI UPLNE VEDLA! ano, externisti s dennymi studentami mozes porovnavat na managemente, ale nie na informatike. Apropo ja studujem na fakulte riadenia a informatiky v ziline a tam externe studium nie je. Ved ako aj by si mohla porovnavat mnozstvo prace, ktore musis robit na kazdom cviceni s tym, ze si doma po veceroch citas knizky a raz za tyzden alebo dva sa prides ukazat s jednym projektom. Tym aj reagujem na ludi, ktory sa chvalili ze studuju v cechach exerne a pritom si to platia. Ano, ved to asi aj odpoveda urovni tej fakulty. Pre tych, ktori si spravili BC. a chcu sa na ING. vykaslat len tolko, ze BC. je velmi vseobecny titul a rozne certifkaty od CISCO a MS si mozete robit aj bez toho. nie je dovod sa vykaslat na ING., uz len koli tomu ze vacsinou certifikatou sa musi po 2 rokoch obnovovat, toto mate na cely zivot ...

arrtex, 02.10.2007 23:04

Re jozo: MS cert. mas na cely zivot :), druha vec tym ze si musis obnovovat certifikat len ukazujes to ze ides s dobou, kdezto to ze mas ING nic nehovori. Je ovela lepsie mat CCIE ako ING. CCIE sa obnovuje kazde 3 roky, ale na to aby si ho dosiahol musis byt v obore aspon 5. BTW na SR je len 19 CCIE certifikovanych ludi, kolko ludi je s ING :), a to uz nehovorim o plate.

bzuco, 31.10.2007 00:29

Re arrtex:
Ja len upresnim ze uz je nas 22 na Slovensku a CCIE si obnovujeme kazde 2 roky. S nim mas dvere otvorene do celeho sveta a nemas problem s vizami kamkolvek. S mnohymi nazormi mozem suhlasit. Len strucne napisem ze napr. u nas vo firme kopec sikovnych ludi nema ani Bc a zarabaju slusne. Ide o prax v odbore. Ale zhrnul by som to tak ze na Slovensku sa ocakava titul Ing. technickeho smeru od kazdeho "high level" cloveka v IT oblasti.

arrtex, 31.10.2007 10:05

Re bzuco: Hej akurat som si vcera vsimol, ked som kontroloval cisco stranku :),Ja len dufam ze sa k vam raz pridam aj ja :). S tym slovenskom mas pravdu, mozno sa raz v tomto tiez priblizime k svetu.

ozzman1, 21.02.2008 22:30

Re arrtex: Super si to napisal, svata pravda!!!
Chlapci, ja som skoncil Riadenie alias Kybernetika na FEI TUKE a viac okrem vedomosti ma naucili jednu dolezitu vec: naucili ma ako sa ucit a ako robit!!!
Je to super skola.
Software Design Engineer, Honeywell, Brno

Milan, 21.11.2006 22:35

Re Pol@r!$: A studujes informatiku? Kde sa to da externe?

co3mo, 22.11.2006 22:44

Re Milan: alebo napriklad aj v takej Ziline;)
samozrejme spoplatnene...

vanzi, 28.11.2006 16:54

Re co3mo: V ziline sa da ale studovat externe iba Bc, nie? Alebo aj Ing ako druhy stupen?

Milan, 22.11.2006 23:47

Ja studujem na FEI Bratislava. Odbor aplikovaná informatika. Myslim ze bude dobre, ked to dokoncim. Uz mam len 1,5 roka. A to predsa nie je tak vela. Mna len privádza do smutku to, ze som stale "bez penazi". Rad by som si popri skole privyrobil, napr web master a podobne, ale nedari sa mi zohnat ekvivalentny job :-(

Pol@r!$, 22.11.2006 08:10

Studujem v Cechach...konkretne v Kunoviciach. Je to EPI s.r.o. Europsky Polytechnicky Institut...POZOR: Sukromna skola!!! Mesacne 3.000cs. Alebo taktiez sa da tu istu skolu studovat v Hodonine. Pozri si www.epi.cz Tam vsetko potrebne najdes. Aby som nezabudol...studujem odbor: Pocitacove Systemy. Nieje to az take tazke...predsalen je to Sukromna skola...tak za tie prachy by ti to mali dat aj keby si sa vobec nesnazil >:D
Inac sa to vola este Kombinacna forma studia. Da sa tam vystudovat na titul Mgr.

Juro, 01.12.2006 12:07

Re Milan:
Kvalitna skola Ti neda len titul, ale napr. aj nove pohlady na vec. V praktickom zivote si maloktory programator zbiera najnovsie odborne (aj vedecke) vedomosti a zamysla sa nad nimi. Proste medzi dvoma deadline-ami na to nezvysi cas.
Ja koncim informatiku vo Viedni a mozem Ti povedat, ze na Masterstudiu (ekvivalent Ing.) som sa dostal k roznym teoriam, porovnaniam, a vobec vedomostiam, ktore by clovek inak musel OVELA zlozitejsie hladat sam a snazit sa chapat sam. Na skole Ti to zosumarizuju i vysvetlia. Samozrejme, ze strasne zalezi na kvalite skoly a v prvom rade vyucujucich. Aj preto, aj pre mnohe ine dovody je dobre ist studovat (aspon na cas) na kvalitnejsiu zahranicnu univerzitu - (zial) vo vacsine zapadnej Europy a v USA su ovela kvalitnejsie skoly nez u nas doma na Slovensku.

m, 23.01.2007 21:46

Re Juro: ktore skoly konkretne mas na mysli? vzhladom na zmeny, ktore sa u nas robili po roku 1990 je slovenska uroven vzdelania priamo umerna tej zahranicnej. neprehovaraj ma ze to nie je tak, mala som z toho tento tyzden skusku a spravila som ju.

peet, 11.12.2006 21:59

Re Juro:
ja studujem na FIIT v Bratislave, momentalne som v na jeden semester na zahranicnej fakulte. Ak mam porovnat tieto skoly(som tretiak Bc.) - BA je jednoducho shit. ako si povedal, velmi zalezi od kvality skoly, ja mam skor pocit ze tu sa nikto ani nesnazi tu uroven zdvihnut, skor ako by im vadilo ze niekto chce vystudovat. no co uz, na Slovensku je to asi tak. :)

hacker, 13.12.2006 14:58

Re Milan: VS ti da systemovy nahlad. Ja sam VS. Urcite nie je na skodu ju mat ale podla mojho nazoru si platovo moc nepolepsis. Zalezi od toho aky si sikovny a moja skusenost je taka ze vzdy uprednostnia v zamestnani cloveka ktory si zapyta menej alebo je "kamarat" pana riaditela bez ohladu na to ci si Ing alebo nie. V zakoniku prace sa pise ze musis byt ohodnoteny podla prace ktoru vykonavas a nie podla dosiahnuteho vzdelania. Takze ak sa poznas s panom riaditelom -)) mas to vyhrate ale kazdopadne si urob Ing.

styffer, 06.06.2008 11:25

Re hacker: Takze v prvom rade ta chcem upresnit a vyviest z omylu. V zakoniku prace stoji ze plat zamestnanca sa odvadza od vykonavanej prace, vedomosti a vzdelania.Sam som mal skusenost vyskusat si rozdiel medzi BC. a ING. v zamestnani.Po skonceni BC. som sa zamestnal, prave k voli spomynanym rozdielom som sa rozhodol dalej dostudovat a dokoncit ing.Vkazdom pripade ti da ing. viac.

msj, 28.03.2007 20:35

Sir William Bill Gates nema akademicky titul, a dari sa mu celkom dobre. Ak si sikovny, nepotrbujes titul.

gekko, 28.03.2007 20:50

Re msj: Ano, ale zabudol si napisat ze sir William si zalozil vlastnu firmu a pracuje pre nu. Nemusi mat ziadnu skolu. Ale skus si predstavit, kolko ma jeho firma VS zamestnancov na dolezitych vyvojarskych postoch. Nemusis mat ani zakladnu skolu ked si zalozis firmu. Akonahle sa vsak rozhodnes nezalozit si vlastnu firmu potom sa musis snazit.

arrtex, 30.03.2007 12:14

Aby som pravdu povedal, ak uz mas BC tak sa vybodni na Ing a chod radsej robit, a popri robote si urob certifikaty ktore maju vyssiu hodnotu ako Ing. Mimochodm ak by si chcel robit v buducnosti riaditela tak si mozes urobit MBA a nepotrebujes Ing.
Napisem aj daco o sebe, aby si si nemyslel ze len tak trepem do vetra, momentalne pracujem v zahranici pre firmu ktora ma 22k zamestanacov a zhruba tolko isto aktivnych prvkov v sieti. Pracujem ako IT support, mam skoncenu ekonomiku na SR (Ing), ked som dosiel sem urobil som si mcp a pracujem na ccna a mcse popri robote, ale keby som sa mal rozhodnut znova tak jednoznacne Bc. a potom robota a popri tom certifikaty ktore nielenze ukazuju ze daco vies ale su aj uznavane v zahranici.

mYT, 01.04.2007 00:55

Re arrtex: Slovenku vysoku skolu ti v zahranici nemusia uznat (cest vynimkam)!! ak nevies jazyk tak potom mozes ich mat aj 10 aj tak ti to bohuzial nepomoze.
No opacne, to predsa len funguje, sice ale neviem ako je to s roznymi certifikatmi z college (pretoze tam sa robia taketo CISCO a pod.) alebo podobne, ci ich vobec slovenky zamestnavatel moze uznat. Predpoklad, ze to je u kazdeho individualne. Ale napriklad taky jazykovy certifikat by mal byt platny in the whole world.

arrtex, 02.04.2007 10:27

Re mYT: Ja som mal na mysli certifikaty priamo od vyrobcu (Microsoft, Cisco) ktore su celosvetovo uznavane napr MCSE

timwood, 22.12.2007 18:21

Je to blbost co pisete. NAJlepsie je si urobit Bc., a potom ist externe studovat Ing. a popri tom ist do prace..a robit si popri tom CO CHCETE - napr. aj certifikaty.
Po dvoch rokoch pokial dokoncite ING studium si narobite certifikaty a neviem co vsetko.
Summa summarum:
Budete mat Bc., Ing. + tie vase slavne Certifikaty a BUDETE MAJSTER N :))
ZABUDNITE NA TO ZE STACI LEN Bc. !
Zabudnite tiez na ludi, ktori to "zvladli" BEZ titulov - Vy taki nebudete (pretoze keby ste boli uz by sa to u vas davno prejavilo) :)
Takze URCITE to urob takto, ze chod na ing. Ak nahodou ta nezoberu do prace, resp. ta nezoberu na ing. studium, tak chod na denne ing. a KASLI aj na "prax".
preco kaslat na prax ?
Pretoze ak zvladnes vsetko to co ti nalozia v skole, zamestnas sa hocikde (nie je totiz mozne ze ta ako absolventa nezamestnaju nikde) a zvladnes hocico.
---> to plati pre tych snazivych programatorov.
Bez vysokej skoly nebudete NIKDY dobri programatori! poznam ludi bez a s VS. A ono to hned vidno kto je profik a kto nie. Ak ked SPOCIATKU absolvent VS informy nebude vediet co a ako...postupom casu sa do toho dostane a bude stupat.., kym ten bez VS defacto ostane tam kde je. Ide o pristup. Vysoka skola vas vychova ako ludi, ako urcitych profesionalov s pristupom, nie je to len o posratom titule.
Hocijaka VS vam pootvori dvere a MATE MOZNOST sa prejavit. Ale ludom bez VS ostanu dvere zatvorene BEZ moznosti prejavenia sa (aj ked vie programovat celkom dobre) !!!
Ing. studium netreba ?
- zoberte si take studium Umelej inteligencie. Ja viem z vlastnej skusenosti, ze clovek NEBUDE SCHOPNI ked sa potrha naprogramovat nejake neuronky a ja neviem co este..Nie vsetko sa da vycitat z knih. To si vyzaduje aj matematicke zrucnosti a znalosti a myslite si ze si clovek bude vo volnom case pocitat/studovat prikladiky z matiky ? :) zabudnite. A bez urcitej matiky TO NEJDE.
- dalsia vec je, ze vecsina si mysli ze staci vediet len dany Programovaci jazyk a vlastne uz viete programovat. Omyl. Ovela dolezitejsie su Algoritmy, a prave preto ludia zlyhavaju pri akejkolvek konstrukcii problemov - vid. ludia bez VS.
To viete, ked sa ludom raz NECHCE na sebe robit, zdokovalovat sa v akomkolvek smere, tak si bude vymyslat kadejake rozne dovody preco to a to netreba a to a to je lepsie nez to a zase tamto :)

miso, 15.04.2008 05:48

Ja stebou nesuhlasim. Pretoze nemozes vsetkych ludi hadzat do jedneho vreca a mat na vsetko striktne pravidla a riesenia. Ano je dolezite si vysoku skolu dokoncit a ze do zivota da vela. No poznam na druhu stranu kopec ludi ktory si ju dokoncili a su tupy a jedine co na tej VS dokazali je naucit sa zopar knih a napisat zopar tahakov. Na druhu stranu poznam vela schopnych ludi ktory VS nemaju alebo su "len" bc a su v praxi uspesny (a nie len to maju aj matematicke myslenie, ovladaju algoritmy a kopec technologii ....). Ale stale je lepsie mat VS a byt k tomu este talentovany, sikovny ... preco nie?

Kurto, 15.04.2008 08:22

Re miso: Polozte si otazku takto: pomoze mne VS pre moju karieru. JA su myslim ze jednoznacne ano. Ak si myslim ze nie, potom som zrejme genius. Statistika samozzejme vzdy ukaze, ze su aj uspesni ludia bez VS. To moze byt tak 5%. Ak si apriori myslis, ze patris dotych naprilkad 5% tak nechod na VS. To sa vsak musis spolahnut na to ze si genius, ze ti bude priat stastie a ze budes na spravnom mieste v spravnom case.

okeanos, 23.02.2008 13:14

Re timwood: do bodky suhlasim.. kopa spekulantov tu je len, cakat ako dojde prilezitost za mnou neni dobry postoj.. nezabudajte ze taki ako billi NENAVSEVUJU fora, aby im dakto povedal ze su genialni:)

kovomaster, 06.02.2008 21:04

Re timwood: vyborny prispevok.

Milan, 06.05.2008 09:38

Ahojte, ja som sem pridal príspevok – otázku. Bolo to pred 1,5 rokom. Vtedy som to nevzdal, a v štúdiu som pokračoval. Ani neviem ako rýchlo to ubehlo, ale už za pár týždňov mám(e) štátnice. Som veľmi rád že to takto dopadlo a nikdy nebudem ľutovať že som škole tie 2 roky obetoval. Len mi teraz držte palce na štátnice.... Možno sa stretneme v nejakej firme, svet je malý. Ďakujem za všetky príspevky...

iGi, 12.05.2008 09:14

Re Milan:
Ja som urobil chybu, nesiel som hned po Bc. na Ing. a potom som po 5 rokoch tazko navazoval hlavne na matematicke predmety, pretoze matiku prestanete pouzivat a to sa lahko zabuda. Teraz ju mam v kazdom predmete, a musim si ju opakovat. :) Mam 10 rocnu prax v IT a doplnit si vzdelanie k tomu co robite povazujem za nevyhnutnost, inac to robite ako cvicene opice.

M@C, 14.06.2008 22:33

Re iGi: Mas pravdu. Bohuzial, po 10-tich rokoch praxe zistujem :-), ze naucit sa da vsetko. Nepotrebujes mat skolu - spravis to co ta naucili a hotovo. Presne ako cvicena opica. Administrovat system podla navodu vie kazdy, ale poradit si s niecim neocakavanym, na to treba chapat suvislosti a mat nejake vedomosti a to by ti mala dat skola. Potom budes niekto kto je iny ako "ostatne deti" a budes pripraveny na zivot, lepsiu pracovnu poziciu, atd. (teoreticky :-) )

profik77, 06.05.2008 21:32

Re Milan: Milan, nemohol si spravit lepsie! Drzim palce!

Gekko, 06.05.2008 09:42

Re Milan: Blahozelam za volove vlastnosti. A dik ze si napisal.

valky, 12.09.2008 14:20

Re Milan:
Stale tu rozdelujete medzi praxou a titulom, a ja sa pytam preco by nemohol mat aj vystudovany clovek prax, ked skonci skolu tak za dva roky moze lahko dobehnut svoje nedostatky voci inym ktori uz praxuju a nemaju titul, a potom si myslim ze kombinacia TITUL + neskorsia prax je lepsia ako iba prax. Dakujem

310, 01.05.2009 13:01

Re valky: Osobne mam BC a ked som tak uvazoval skola mi dala dost malo oprotit tomu co by som ziskal tym keby makam a specializujem sa len v dakej firme. Ing uz si nejdem robit lebo nemam na to cas, nervi a po dokladnej analyze som zistil ze by ma to len spomalilo. Ale pravda je taka, ze kto si chce pomaly nieco pozriet teoreticky a uzit si studenskeho zivota, volba je jasne. Trh sa riadi inymi pravidlami. Tak vela zdaru v rozhodovani :)

wattkins, 14.03.2009 17:59

Tak ja osobne som tiež v takejto pozícii, ale keď som už začal študovať tak by som chcel aj toho ing, keď sa nepodarí denne tak aspoň externe ale hlavne si ho spraviť...

Ozzman1, 26.11.2008 20:32

Re valky: SVATA PRAVDA!!! Titul stoji za to. A externistov by som zrusil. Uz aj tak to u nas dost nanic a ked este nejaky externista urobi VS, tak akoze sorry, ale ja by som sa hanbil.

r3ad3r, 04.03.2009 15:58

Re Ozzman1: Externista vie niekedy viac ako ten co nonstop chlasce na chodboviciach ci izboviciach, povedzme si pravdu, o com je vyska? iba 3% studentov vie co sa tam studuje inak ste banda ozranov.U nas je totiz cool byt na VS.Studoval som IT v UK a hanbim sa, pretoze nas ITak vie viac z home prostredia ako ITak v Uk za 5 rokov.V zahranici som sa za 8 rokov naucil, ze cim viac dries (aj bez titulu) tym dalej sa dostanes. Dnes robim konatela a nestudoval som super dokonalu ekonomiku v BA, kde 90% su namyslene arogantne prasce ktorych rodicia maju firmu,alebo su $$$$

NTI Students, 04.03.2009 22:19

Re r3ad3r: aky level si studoval? konkretne co.

Canis lupus, 14.03.2009 15:24

Chcela by som reagovat na dokoncenie vysokej skoly. Nedavno som riesila podobny problem. Bola mi ponuknuta praca programatora v PHP, no po zvazeni aktualnej platovej ponuky som si uvedomila, ze s inzinierskym titulom budem platovo ohodnotena viac ako pri Bc., takze myslim, ze dnes je potrebne vyssie vzdelanie, uz len z dovodu penazi.

Karol, 28.05.2009 09:50

Re Milan: Pri hladani jobu, rozdiel medzi Ing. a Bc. je minimalny.

l0lko, 01.08.2009 23:47

Re Karol: ALE ak sa tam popri tebe bude uchadzat o job clovek s rovnakou praxou a Ing. a nie len Bc. tak si z kola von. Stoji ti to zato byt az druhy v poradi?

marian, 20.09.2009 18:33

Zdravim majstri podla mna je najlepsie ucit sa to co viem predat ostatne ma nezaujima pretoze by som s toho nic nemal zbytocna zataz sak aj vzdelanie je biznis pre tych co ho predavaju studujucim.

Swary, 21.09.2009 16:06

Re marian: Asi tak. Akorat vysvetluj to personalistom a zamestnavatelom

Miroi, 03.11.2009 13:43

Re Milan: Jedine s ukončeným štúdiom potrebným k titulu Ing., následne Ďakšie sebavzdelávanie.

inus, 30.12.2011 13:36

Re Miroi: chcela by som radu..studovala som tri roky soc.pracu a chcela by som pokracovat smer ucitelstvo..je to mozne,ze by mi uznali ale dva roky s toho druheho smeru?

mirec, 26.03.2011 15:20

Momentálne končím 5ty ročník na VS v IT oblasti, tak možno pár rád, pre tých ktorý sa tak ako aj ja rozhodovali či si spravit ing, alebo len bc, alebo si VS nespravit vobec. Moj názor je taký že VS si treba určite spraviť. A podla mojho názoru jednoznačne deným štúdiom. Pozerat sa nato tak, že takto zabijem 5 rokov života je mílne. Ten prvý prípadne druhý ročník, je taký že sa v tej škole fakt musi byt nejáke tie 3 dni do týzdna, ale potom to je už fakt o 1-2dnoch čo v tej škole stráviš. Popri tom máš kopec času niekde pracovať (a popri tom si vychutnávaš všetky výhody VS, plno vecí za 50%).A z mojho pohladu ja ako VS som mal mesace večší príjem, ako poniektorý čo pracovali na plný úvazok, Čo sa týka Slovenského školstva je priam úbohe, a každým rokom to bude horšie a horšie. Škola ta absolútne nič nenaučí, nemá ta to tam kto naučit, (čest výnimkám, asi tak 10% profesorov). Preto aj škole treba venovať len tolko času kolko je potrebné. Ostatok času venovať nadobúdaniu praxe, vo firmám v páci alebo na brigádach. Plus, velmi doležitá vec, o ktorej som ja nevedel, je jazyk, plynulá hovorová angličtina je dnes podmienka v každej IT firme na SR.

timwood, 07.04.2011 12:53

Re mirec: da sa v mnohom suhlasit, ale nemyslim si, ze cloveka na VS IT nic nenaucia:). To nie, profesori toho vela vedia, ale skor doktorandi si myslim. Potom zalezi od konkretneho cloveka. Niektori studenti dodnes nechapu naco sa v 1.rocniku ucia derivacie/integraly, alebo sa len priklanaju k stadu a tvaria sa ako tupci, neviem :)
Akoze na buduci rok koncim VS_IT, a myslim si, ze mi dost pomohla. Mozno si to niektori neuvedomuju, ale ci chcete, ci nie, zmenila vase chapanie a pozeranie sa na problemy (chtiac-nechtiac). Ide okrem ineho aj o premyslanie v sirsich suvislostiach, teda cim vyssie vzdelanie mate, tym len lepsie.
PRoste kazde vyssie vzdelanie je kardinalne VZDY plusom. Ak sa stretnete s niekym kto bude mat PhD, bude lepsi, i ked mozno praxou nie, ale casom urcite ano :).

abc, 03.08.2012 08:50

pracujem v čisto IT firme už viac ako 5 rokov. ako programátor sa živím cca 15 rokov. titul nemám (zatiaľ). ale začal som si ho robiť popri zamestnaní. mám z praxe veľmi veľa skúseností v tom, čo sa na VŠ učí - o to mám štúdium ľahšie. avšak iba vysoká škola z človeka programátora neurobí, na to už je príliš neskoro. vidím to na rôznych uchádzačoch o zamestnanie aj spolužiakoch. zárukou pre nich nie je ani Bc. ani Ing. titul, lebo na to nemajú, hoci to vyštudovali. začať s programovaním treba už najlepšie na ZŠ. človek získa veľa praxe a správne myslenie. VŠ zas poskytne formálne základy a teoretickú bázu vedomostí. zároveň určí hranice poznatkov, aby sa nevymýšľalo už vymyslené alebo aby sa očakávania praxe dali podložiť aj výpočtami. takže záver: titul áno, ale nespoliehajte sa iba na titul samotný. treba makať, veľa sa učiť, venovať sa informatike a programovaniu aj v rámci hobby, učiť sa jazyky a hlavne vedieť logicky myslieť a analyzovať. potom vám titul dvere pootvorí a vlastné schopnosti ich otvoria dokorán. bez titulu je to otváranie dverí o dosť ťažšie, ale keď si človek ide za svojím, tak sa dá aj bez neho.

Števo, 04.06.2016 22:59

Ahojte, mám ukončenú VŠ neinformatického smeru a v poslednom čase som zistil, že by som sa rád uplatnil v informatike. IT má vždy bavilo len tú čo sme mali na strednej ma nejako vôbec nenadchla. Plánujem ísť na kurz Javy do IT-Academy, ale neviem, či to bude teoreticky stačiť aby som sa zamestnal ako napr. Junior Java Developer. Čo by som mal robiť? Mám si urobiť bc stupeň aplikovanej informatiky alebo ako? Na môj vkus tvrá štúdium príliš dlho (3 roky) ja by som to zvládol možno aj za menej ale taký je systém a navyše by som si to musel platiť. Nebude lepšie použiť tie peniaze radšej na iné vzdelávanie napr. kurzy? Nenaučil by som sa viac vo firme a len to čo sa skutočne robí v praxi? Zamestnali by ma niekde v KE? Čo by ste mi poradili?

naspäť      reagovať      poslať známemu

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Práca emailom |  Ponuky práce |  Brigády |  Profesie |  Regióny |  Firmy |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod

© 2005-2017 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 48