Úvod  |   Ponuky práce  |   Brigády  |   Životopisy  |   Platy  |   Diskusie  |   Informácie  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Diskusné fórum / Hospodarska informatika

V diskusiách hľadať slová:

Pridať tému do diskusie

Okruhy diskusií

Diskusie podľa

Hospodarska informatika

Lofas, 26.03.2009 20:25

Zdravim, maturita sa blizi a treba sa rozhodnut co dalej :), velmi ma bavia 2 veci: informatika a ekonomika/manazment.
Skusal som najst nejaky kompromis medzi tymito odbormi a nasiel som odbor na masarykovej univerzite zvany "Hospodarska informatika"(ekonomika a inf v jednom).
Chcel by som vediet co si myslite ci by som mal sancu seriozne uplatnit sa v IT priemysle napr na pozicii Java vyvojar abo programator. Mozno si polozite otazku ze preco hospodarska informatika a chcem poziciu Java vyvojar abo programator.Chcem len vediet ze ci by som mal sancu byt "rovnocenny" partner tym co vystudovali informatiku. Poradi mi niekto ako to je pls? Vdaka za Vase prispevky :)

reagovať    poslať známemu

Lubo, 26.03.2009 20:59

Re Lofas: hospodarska informatika mi pripada ako paskvil vsetkeho a nicoho. Chcem tym povedat, ze ak chces byt profik v programovani, urcite by si mal absolvovat informatiku a na nej vyvoj software alebo kyberneticke smery. Samozrejme, najviac zalezi na tom, ako sa sam vies veci naucit a ake mas zmyslanie. Ak si rodeny programator, zmaknes Javu aj keby si vystudoval nejaky "hospodarsky" smer na ekonomii - a to by si mal este vacsi rozhlad.
Stretol som vela ludi a mozem povedat: sikovny programator sa ekonomiu nema problem naucit. Napriklad koder ma spravit informacny system pre poistovnu, tak problematiku nastuduje a spravi. Horsie to ale vyzeralo, ked prisiel clovek z poistovne a zacal "programovat"...

penicilin, 04.06.2010 07:54

Re Lubo: suhlasim s Lubom - mam tu cest s podobne "vystudovanymi" """informatikmi""" (zamerne viac apostrofov - hutnici, ekonomovia, ci dokonca vojaci :) ... ak vystudujes cisto zameranie neznamena, ze budes skvely programator (tento privlastok sa vzdelanim ziskat jednoducho neda), na druhej strane, ak chces byt dobry programator, tak kompromisny odbor (ako informatika varenie, ci informatika plavanie) (ktoreho primarnym ucelom je nabrat lenivych studentov a na nich dotiahnu na skolu peniaze) je len stratou casu. Obchodne a riadiace know how urcite nie je na zahodenie, ale buduje sa skor skusenostou, ako prostrednictvom ceskoslovenskeho vysokoskolskeho systemu. Ale mozes sa pridat k horde pokrytcov a skusit to .. ale vyvoj pracovneho trhu straca schopnost podobne produkty "vzdelania" absorbovat.

newo, 04.06.2010 12:33

Re penicilin: ok suhlasim, FHI nie je cisto informaticka skola, ale nejak ma to neodradza ist na tu skolu. uvediem dovody:
-na Ing. studiu nie je az tak vela ekonomiky, uci sa tam dost UML a CASE, dalej programovanie v JAVA, ABAP, .NET - C# a Visual Basic, databazy, datove sklady a informacne systemy
- v prospech hovori aj tento clanok a tabulka v nom:
http://www.profesia.sk/cms/newsletter/maj-2010/zostavili-sme-rebricek-najziadanejsich-absolventov/42599?utm_campaign=58138&utm_content=marketinfo&utm_medium=mail&utm_source=newsletter_2010_05&utm_term=other
neviem ci mi tu ten link uverejnia, ale je tam rebricek najziadanejsich absolventov, prva je FIIT-ka, druha je FRI-cka zo ziliny a tretia FHI na EUBA. Bc mam spravene na FRI, Ing. chcem dorobit na FHI
-dalsi a moj osobny dovod je ten, ze sa chcem venovat .NET a C#, daju sa tam robit v tom diplomovky a uci to tam Ing. Ján Hanák, PhD., MVP
jeho profil:
http://www.fhi.sk/sk/katedry-fakulty/zamestnanci/ing.-jan-hanak.html
co mi pride ako velky odbornik na tuto oblast

asdfasdf, 08.06.2010 14:16

to co riesi pan hanak na univerzitu nepatri
forcovanie nejakej technologie napriklad v pripade hanaka .NET
okrem toho pisat vedecke clanky o syntaktickych vlastnostiach jazyka je dost chabe
pan hanak bude chodiaci .NET helpfile :-)
poznam jedneho co robi to iste ale ten vymyslel vlastny programovaci jazyk pre riesenie specifickych problemov na riesenie NP problemov a ten si to dovolit moze :-)
pripadne taky james gosling ktory je autorom javy
keby ste niekto cital knutha (autora C) zistili by ste ze nikdy k C nenapisal referencnu prirucku (syntakticke vlastnosti jazyka). tu napisali az ked bol prvy C standard (C89?)
just my five cents

Swarz, 17.06.2010 14:18

Hanák je znama firma :-)
http://miroslavbabic.blog.sme.sk/c/156633/Chuck-Norris-na-Ekonomickej-Univerzite.html
"Keď boh tvoril zem, musel počkať kým mu Hanák napíše konštruktor"
"Hanák nechodí spať, serializuje sa a uloží na disk"
"Základom .Net frameworku je bázova knižnica. Základom bázovej knižnice je Hanák"
"Akonáhle Garbage Collector zruší objekty, Hanák následne zruší Garbage Collector"
"Hanák dokázal nainštalovať C# ... v Linuxe"

newo, 17.06.2010 17:14

Re Swarz: :DDDD dobreeeee, ale stale mi nikto neodpisal, ze ako prebiehaju prijmacky na II. stupen

degesh, 18.06.2010 06:31

Re newo: dvihni fon vytoc studijne a spytaj sa tam, alebo zakric z okna mozno ti niekto odpovie ..

timwood, 22.07.2010 12:09

od Hanaka som cital zopar kniziek a stali za velke ho***, boli az napadne prepojene s ekonomickymi srackami, proste taky HNUS a totalny ODPAD som nikdy necital !! ten hanak je total loooser na poli informatiky..

penicilin, 04.06.2010 13:19

Re newo: rozhodujuci vplyv pri vybere uchadzacov o miesto maju ich ziskane referencie a aktualne know how - iste skola zvucneho moze mat isty vplyv .. ale podla mojho nazoru marginalny. Ak by som bol vo veku po skonceni strednej, tak idem najskor na 2-3 roky robit pracu, ktora ma bavi a az potom studovat vysoku skolu, lebo predsa len ziskas isty rozhlad. Co sa tyka publikovanych clankov ako je henten, pokial tieto data nebudu zbierane samotnymi vysokymi skolami, tak ich hodnota je pre mna minimalne otazna. Co sa tyka vyberu technologie, alebo dokonca programovacieho jazyka .. nad tym som vobec pocas vysokoskolskeho studia ja nepremyslal (popri skole som realizoval vlastne zakazky a tym som si profiloval referencie) lebo ked skolu skoncis, tak mozaika technologii bude odlisna. Vysoka skola pokial mas to stastie, ze tam stretnes dobrych lektorov, ti da isty (a dolezity) nadhlad a trening. Prakticke skusenosti skor nie ako ano.

Mathew, 26.03.2009 21:05

Nie, nemal by si ani najmensiu sancu byt rovnocennym partnerom tym, co vystudovali informatiku. Viem o com hovorim, navstevujem TUKE a poznam podobne studijne programy, ktore sa tvaria, ze su informatika, ale v skutocnosti je to matematika, fyzika a managment, ani neviem ci to mozem nazvat managmentom. A este jedna vec, informatika je informatika, ludske zdroje su ludske zdroje, financnictvo je financnictvo a managment je managment. Tym som ti chcel povedat asi tolko, ze tieto oblasti nie su rovnake a ziadne kompromisy tu neplatia. A hlavne si nemysli, ze ked budes studovat managment, tak po vystudovani budes nejaky nadriadeny nejakeho informatika a ze zarobis viac, lebo takych je uz na urade prace dost. Realita je taka, ze taky manager musi tiez nieco vediet, a preto su managermi casto v IT firmach informatici, ktori maju na to dostatocne skusenosti, to znamena mnohorocnu prax. Zo dna na den sa z nikoho nestane Bill Gates.

newo, 26.03.2009 22:41

Re Mathew: no ja shodou okolnosti tiez mam v plane ist studovat hospodarsku informatiku, ale do blavy na ekonomicku a este je tu rozdiel, ze ja teraz studujem informatiku na FRI v ziline a do blavy si idem spravit ing. Nemyslim si ze by nemal sancu sa stat programatorom, ono ked si vsimnes tak v ponukach na programatorske pozicie beru ludi, ktory maju len strednu a dakedy aj bez maturity, ono dost zalezi co ten clovek vie a ci sa tomu venuje, ono aj ked dokonci skolu informatiky, tak vela krat nic nevie, musi sa to proste ucit sam, rozhodnut sa comu sa chce venovat, co ho bavi, a zohanat materialy, ucit sa, vela programovat a potom by nemal byt az taky problem sa zamestnat ako programator. Ja napriklad som sa rozhodol, ze budem programovat v C#, v skole sme to nebrali a ucim sa to sam, este to moc neovladam, ale tak celkom ma to bavi. V skole som uz programoval aj v Pascale, C, Oracle, Delphi a neviem v com, ale zeby viem nieco poriadne si nemyslim, ved dany jazyk sa zvikne preberat tak jeden, prinajlepsom dva semestre, a potom sa ide na ine, no ako sa to da pamatat po tom ked skoncis skolu. A na hospodarsku informatiku idem preto lebo mam pocit, ze to nie je az taka narocna skola, myslim, ze by som to mal v pohode zvladnut, ak mam dobre informacie, tak tam je 5 predmetov za semester aj s volitelnymi, takze zostane vela casu na samostudium C# a samozrejme vacsie pracovne prilezitosti su v blave pre studentov programatorov ako v ziline

bielo, 28.03.2009 10:42

Re newo: Dobre robis, ja teraz koncim HI na ekonomickej, nesiel som tam aby som sa stal programatrom, neni to az taka zbytocna skola ako si myslia ludi, inzinierske studium neobsahuje skoro ziadne ekonomicke predmety.
S tym C# robis dobre, je tam predmet kde sa uci C# a ten ucitel je jeden z najlpesich co som dosial stretol :)

newo, 29.03.2009 15:15

Re bielo: a mohol by si mi povedat, ake su tam prijamcky, som tam aj volal, ale moc som sa nedozvedel, povedala mi ze si donesiem bakalarsku pracu, zivotopis a budeme sa rozpravat o tej praci, to sa mi zda nejake divne, nevedel by si mi to viacej popisat ako to prebieha? a dalej ako je to z predmetmi, som sa jej pytal na to, ci treba dorabat aj nejake bakalarske predmety ked som doteraz chodil na inu skolu, vravela, ze nie, ale u nas musis, viem ze jeden kamarat, mal prvy rok 26 predmetov co musel aj dorabat. a este by ma zaujmalo, ze kolko je predmetov za jeden semester, som si pozeral taky popis a tam bolo len 5 predmetov aj s volitelnymi, co sa mi zda nejak malo

bielo, 31.03.2009 10:24

Re newo: Ono neviem ako to je s tymi pohovormi, je ked som isiel na inzinierske tak som siel z ineho odboru na FHI na tento HI, bez prijimacike a tusim aj vsetci. Oni to akzyd rok menia, neviem presne ako to, pri najhorsiom budez robit prijimacky a toazky budu tezy, alebo neico pododbne co mali bakalary na statniciach. Predmety dorabat nemusis, aspon tak to bolo zatial. No je tam 5 predemtov pre tne prvy smemster, ale treba si dat aj nejake volitelne. Tu su tezy http://www.fhi.sk/sk/studijne/bakalarske_statnice/temy-hospodarska-informatika.html. Tu je studijny program http://www.fhi.sk/sk/studijne/bakalarske_statnice/temy-hospodarska-informatika.html.

newo, 22.10.2009 00:00

Re bielo: dik za tie odkazy, mal by som este nejake otazky, ak sa najde niekto kto tam studoval alebo to pozna, tak by ma zaujimalo co z informatiky sa tam studuje na ing. studiu, nemyslim ako nazov predmetov, ale konkretne nejaky jazyk, siete, systemy a pod. Ten ucitel co uci c# sa pravdepodobne vola Ing. Ján Hanák, lebo co som pozeral, tak ma MVP certifikat microsoftu, vydava vela tych brozur na ich stranke a tak, tak by ma este zaujimalo ake su temy na diplomove prace, respektive, ci sa da u tohto pana robit nejaka diplomovka v c#, keby som mal uz ist na tu skolu, tak by som chcel robit diplomovu pracu v c#, aby som mal z toho nejake prakticke skusenosti a s tym by som potom mohol lahsie obstat na pracovnom pohovore
popripade, ci su na skole nejake projekty mimo studia, kde by sa dalo pracovat v c# alebo aj niecom inom, co ja viem SAP alebo co, kde by sa dala spravit nejaka prax

bielo, 22.10.2009 10:28

Re newo: Ano je to Hanak a je to velka kapacita, takho cloveka nemaju ani FEIke alebo FIITke co sa tyka C sharp. Na Ing. studiu mas ale k dispozicii aj ine predmety s prog. jaz Javu, ABAP, Visual Basci vacsinou volitelne potom aj UMLkove veci. Navrh a budovaniu tomu by som sa venoval. Ked budes sikovny budes si vedet peken navrhnut pomocou nejakho CASE nastroja IS a potom si ho komplet naprogramovat alebo vygenerovat cas kodu a upravit k obrazu svojmu. Hanak vypisuje zaujimave diplomovky.

newo, 22.10.2009 11:48

Re bielo: no tak asi na tu skolu predsa len pojdem, vyzera to dost zaujimavo, navyse som mal minuli rok moznost sa tam dostat bez prijmaciek, ale bohuzial mi to nejak nevyslo s terminom statnic, tak hadam tento rok

newo, 03.06.2010 23:39

caute, neviete niekto ako prebiehaju pisomne a ustne prijmacky na Ing. studium na ekonomicku univerzitu fakulta hospodarskej informatiky? zaslali mi len okruh otazok a ktorých predmetov sa to týka. materiály na to pomalicky zbieram, len by ma zaujimalo, ze ci to bude formou testu alebo sa pisu odpovede a ci tie otazky budu len teoreticke, ze sa naucim len nejaky text alebo budu aj prakticke, typu ze tam bude treba napisat alebo bude napisany nejaky zdrojak v nejakom jazyku a bude to treba riesit, lebo su tam veci, ktore som sa neucil napr JAVA, C++ alebo rozne ekonomicke temy, ze ci sa na to staci ucit z tych materialov, kde budu vypracovane okruhy alebo sa to treba ucit aj trocha zosiroka aby som tam chapal nejaky suvis, ktory sa z nabiflovania vybratych otazok neda ziskat

martin, 17.10.2010 08:32

Re newo: cau newo moznio trocha od temy ale ja sa zas chistam na fri do ZA taze by som sa rad spital ako tam prebiehali primacky dik

Ivan, 17.10.2010 21:02

Re martin: To je neskutočné.. ty to myslíš vážne s vysokou školou? Ved ani len pravopis materinského jazyka nezvládaš :-/ A ak si vo všetkom taký "dôsledný", tak dovi-dopo.

naspäť      reagovať      poslať známemu

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Práca emailom |  Ponuky práce |  Brigády |  Profesie |  Regióny |  Firmy |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod

© 2005-2018 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 25