Úvod  |   Ponuky práce  |   Brigády  |   Životopisy  |   Platy  |   Diskusie  |   Informácie  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Diskusné fórum / Agentúra OPPORTUNITIES

V diskusiách hľadať slová:

Pridať tému do diskusie

Okruhy diskusií

Diskusie podľa

Agentúra OPPORTUNITIES

Norman Montilla, 22.02.2011 07:23

Re Pili: Pani „Pili“
Hneď na začiatku, ešte raz vás poprosím, aby ste sa skontaktovali so mnou, a dohodli si nejaké osobné stretnutie.
Skoro nič z toho čo tu píšete mi nesedí. Ja neviem vlastne o čo vám ide, keď tu tak ostro vystupujete proti mne. Farmár a ostatní brigádnici mi rozprávali o vašom probléme ale úplne inak, preto by sme sa mali stretnúť, aby sme si veci vyjasnili. Podľa jednej verzie farmár odrazu sa rozhodol nezamestnať žiadne ženy. Druhá je od samého farmára, ten tvrdil a stále tvrdí, že vy ste porušili viac kráť pracovnú disciplínu (flákali ste sa). A tretiu verziu mám od ostatných brigádnikov, medzi ktorými boli aj Slováci. Tí tvrdia že vy ste mýlili prácu s dovolenkou, vraj od začiatku ste nadávali na mňa, lebo more bolo ďaleko od farmy. Kde je pravda? Asi bude najlepšie ak sa stretneme, takto potom máme možnosť konfrontovať svoje argumenty a určité prídeme k riešeniu.
.................................................
Pani „Pili,“ vaše tvrdenia sú plné rozporov. Ja neviem o tom, že naša agentúra organizovala „15 litrové brigády“ ako vy tu píšete. Rad by som sa pozeral na vašu zmluvu a na príjmový doklad. Ani to nie je pravda, že som aj od farmára bral peniaze. Ale viete čo? Keby som mal takú možnosť, určite by som tie peniaze bral, preto, lebo nie je to proti zákonu a vydaje, ktoré sme mali boli dosť veľké. Neviem odkiaľ to máte, že Agentúra Opportunities najprv bola moja a potom som ju prepísal p Žilinkovej, len preto aby som jej zavesil na krk dlžoby.
Kričíte tu na všetky svetové strany, že ja som podvodník, ale pritom uznáte, že som niektorým ľuďom vrátil poplatok. (ktoré podľa zákona som nemusel vrátiť.). Pani „Pili“ neexistuje „polo-podvodník,“ ani „polo-vrah, ani polo-tehotná žena.“ Ľudia sú buď podvodníci alebo poctiví. Vždy sme vrátili peniaze, ktoré sme nemuseli vrátiť. Podvodníci sa nesprávajú takto.
Ja nehovorím , že naša agentúra bola dokonala, aj my sme robili chyby. Tie nastali na konci svojej existencie. Ani sa ne čudujem, keď nikto nám nechcel zaplatiť
Keby sme boli podvodníci a išlo nám len o peniaze, neboli by sme chodili po farmách, aby sme zistili či farmári splnili dohodnuté podmienky. Keď nejaký brigádnik mal problém stačilo keď nám prezvonil (aby neminul svojej peniaze) a my sme mu volali späť. A keď bolo treba, sme prišli osobne na farmy riešiť tie problémy. Na tieto účely sme minuli náš predpokladaný zisk. Mohol som sa odvolať na zákon, ale ja som konal podľa svojho svedomia, lebo som cítil určitú zodpovednosť za tých ľudí. Okrem toho som chcel formovať určitý kolektív pracovníkov, na ktorých by som sa mohol spoliehať, lebo som to potreboval na rozbehnutie ďalšej fázy nášho projektu. V tej fáze som mohol zabezpečiť lepšie podmienky pre všetkých, hlavne pre týchto pracovníkov.
Aj napriek týmto negatívnym komentárom, keď prehodnotím činnosť našej agentúry, nachádzam, že sme priniesli OVEĽA VIAC POZITIVNÝCH VECI AKO NEGATÍVNYCH. Vymenujem vám niektoré:
1.
Ja osobne považujem za úspech to, že SA NÁM PODARILO PRESADIŤ SLOVENSKÝCH, PRACOVNÍKOV, ktorí boli „novým produktom“ na španielskych farmách“ a na rozdiel od Rumunov, Poliakov či ľudí z Maroka, Slováci nevedeli po španielsky a nazačiatku boli menej pracovitejší.
2.
ZAČALI SME VYTBORIŤ JEDEN NOVÝ A DOLEŽITY ZDROJ PRIJMU PRE STOVKY ĽUDI. Pritom zvýhodnená skupina nášho projektu boli sociálne slabšie vrstvy, ľudia, ktorí z rôznych dôvodov sa ťažšie uplatňujú tu vo svojej vlastnej krajine: (s nižším vzdelaním, bez jazykových vedomosti, starší ľudia, študenti.) U náš mali možnosť zárobku aj ľudia, ktorí počas zimného obdobia nemajú žiadny príjem (pracovnici zo stavebníctva, z turistického ruchu, a pod.). A ja, osobne som rád, že som práve takým ľudom pomohol.
......................................
3.
DOKAZÁLI SME VYBOJOVAŤ PRE NAŠICH BRIGADNÍKOV VYŠŠÍ PLAT, v priemere 1,0 EU viac za každú odpracovanú hodinu.
4.
DOKÁZALI SME VYBAVIŤ ÚPLNE ZADARMO DOPRAVU PRE STOVKY ĽUDÍ DO ŠPANIELSKA. .................................................
5.
VYBAVILI SME PRE VSETKYCH PRACOVIKOV UBYTOVANIE ZADARMO, počas celého pracovného pobytu.
................................................
Od doby kedy naša agentúra prestala fungovať, nedostala prácu ani desatina týchto ľudí, farmári zase zamestnávajú Rumunov alebo Poliakov. Okrem toho situácia pre Slovákov na farmách sa zhoršila.

Teraz si pracovnici sami musia zaplatiť svoju cestu do Španielska. Keď farmy sú vzdialene 5-8 Km musia zaplatiť aj taxík, aby sa mohli dostať na farmu. Cena tohto taxíka často prevyšuje cenu cestovného zo Slovenska do Španielska. Autobusy, ktoré zabezpečila naša agentúra viezli našich pracovníkov až k dverám fariem. A bolo to úplne zadarmo pre nich.

Pracovnici dostavajú teraz 1,50 EU menej na hodinu za tú istú prácu, ktorú sme my zabezpečili.

Všetci musia teraz platiť za ubytovanie. My sme ho vždy vybavili zadarmo.

Pracovníci sa sťažujú, že vedúci fariem im strhávajú z výplaty peniaze za odvody, ktoré potom nezaplatia. Za našej prítomnosti to bolo nepredstaviteľné.

Myslím si, že môžem tiež uviesť, že s našimi nápadmi sme prispievali k riešeniu problematiky zberu ovocia v Španielsku, na farmách kde sme pôsobili sme pomohli riešiť celý rad problémov.

Myslím si, že do tohto zoznamu môžem kľukne tiež pridať, ako niečo pozitívne (pre slovenských občanov) ten fakt, že sme vybavili brigádu pre stovky Slovákov zadarmo. To nebol vôbec zámer našej agentúry, ale pretože zákon nám nedovolil od nich vyinkasovať náš poplatok, keď ešte tu boli na Slovensku, poslali sme ich s tým, že z prvého platu nám zaplatia ten poplatok. ALE TO SA NIKDY NESTALO. A žiadny úrad nám s tým nepomohol.
Ale podľa mňa našou najvýznamnejšou úlohou bolo to, že na Slovensku sme boli prví a podľa všetkého jediní, ktorý sa doteraz pokúsili systematickým spôsobom využiť možnosti, ktoré ponuka španielsky poľnohospodársky trh práce.
...............................................
Ešte jedna dôležitá informácia: Organizovať tieto brigády nebol nič ľahké. Prevažná časť tých fariem sa charakterizuje veľkým množstvom štrukturálnych a organizačných nedostatkov. Preto sme museli opraviť aspoň niektoré podmienky, predtým ako prišli pracovnici. Keď vy ste sa objavili na farme, my sme tam už vykonali určitú prácu. Pokiaľ na tých farmách sa nerobia určité opatrenia, ja osobne nikomu neodporúčam tam pracovať. Verte alebo nie, do tohto „podnikania“ bolo treba pridať dobrú dávku sociálneho cítenia.
...............................................
Napriek tomu, že tu nadávate na mňa (možno aj bezdôvodne), a napriek tomu, že veľa ľudí ma sklamalo a neplatili a napriek tomu, že v poslednom čase sa mi stali nespravodlivé veci, ja na Slovákov nebudem nadávať. Mal som aj možnosť poznať veľa múdrych, poctivých, pracovitých a úprimných Slovákov.
..............................................
Chcel by som vás ešte upozorniť: mali by ste si dať pozor, keď hovoríte alebo píšete. Tvrdíte, že „Slováci sú sprostí.“ Možno to neviete, ale takýmito rečami spôsobíte obrovskú škodu. Bol som vo veľa štátoch, a nikdy som nepočul nikoho tvrdiť niečo také. A lož , ktorá sa 1000 x opakuje sa stáva pravdou. Ďalšie reči, kde nezodpovedne urazíte mňa a môj národ radšej nebudem komentovať.
..............................................
P. „Pili“ neurazím ani nehnevám sa, a som za to, aby sme sa osobne stretli. Naša práca nebola dokonala, ale robili sme ju svedomite a ako najlepšie sme mohli. Bez peniaze sa ale takéto činnosti nedajú robiť.
Ako výsledok našej ťažkej práce, stovky Slovákov mali možnosť úplne zadarmo cestovať do iných krajín, kde sme im zabezpečili ubytovanie zadarmo a sprostredkovali zamestnanie za ktoré sa im jednoducho nechcelo platiť. Ak berieme do úvahy že priemerný mesačný plat tých ľudí bol okolo 1500 EU a že robili v priemere okolo 8 mesiacov, pritom pracovníkov bolo okolo 1400 ... skúsme to vypočítať... myslím si, že môžem si dovoliť povedať, že som pomohol doviesť tie peniaze a Slovensko. A ja čo mám z toho? Volajú ma podvodník a určití ľudia sa snažia ma dostať do väzenia.
Ing. Norman Montilla

Vaša reakcia

Vaše meno / prezývka: *
Váš e-mail (nepovinné):   Zverejniť email
Text príspevku *:

Do políčka odpíšte zobrazený kontrolný kód:     *   

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Práca emailom |  Ponuky práce |  Brigády |  Profesie |  Regióny |  Firmy |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod

© 2005-2018 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 56