Úvod  |   Ponuky práce  |   Platy  |   Popisy profesií  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Prešovskí dopravcovia si vybojovali zvýšenie platov

Prešovskí dopravcovia si vybojovali zvýšenie platov

20.09.2011 - práca a platy

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov po mesiaci a pol zrušili štrajkovú pohotovosť. Dosiahli zvýšenie základných miezd o päť percent. Počet vodičov sa zníži zo súčasného počtu 173 o sedem, pracovný pomer skončia výpoveďou k 1. októbru z organizačných dôvodov....

PREŠOV 20. septembra (SITA) - Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov, a.s. budú mať s platnosťou od septembra vyššie základné mzdy o päť percent. Ostanú im podľa kolektívnej zmluvy aj všetky zamestnanecké výhody zakotvené v kolektívnej zmluve. Je to výsledok intenzívneho vyjednávania odborárov s vedením spoločnosti, ktoré od 1. augusta, kedy odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, naberalo na intenzite. Tlak odborárov vyvrcholil 9. augusta ostrým štrajkom, kedy v meste na hodinu prestala premávať mestská hromadná doprava. Na druhý deň prišli dopraváci na rokovanie mestského zastupiteľstva, na ktorom poslanci rozhodli o uvoľnení 360 tis. eur v prospech Dopravného podniku mesta Prešov. 
   Predseda odborov v prešovskom dopravnom podniku Milan Gáll po zasadnutí závodného výboru pre agentúru SITA uviedol, že oficiálne rušia štrajkovú pohotovosť. Dodatok ku kolektívnej zmluve podpísali s vedením spoločnosti ešte minulý týždeň. Podľa jeho vyjadrenia odborári pristúpili na kompromis. Pôvodne žiadali zvýšenie tarifných miezd odesať percent oproti doteraz platným smerniciam a zachovanie zamestnaneckých výhod. Tie im ostávajú nezmenené. Odborový predák uviedol, že sa im podarilo vybojovať mzdový nárast aspoň o výšku inflácie. O tom, kto z vodičov dostane výpoveď, odborári nerozhodovali, predložený zoznam iba prerokovali a dali svoje súhlasné stanovisko. Gáll doplnil, že prepustení vodiči dostanú päťmesačné odstupné, pokiaľ majú odpracovaných päť a viac rokov. 
   Riaditeľ dopravného podniku Peter Janus pre SITA povedal, že v rámci šetrenia zredukovali výkony o desať percent, čím sa sedem šoférov stalo nadbytočnými. Výpovede dostanú k 1. októbru z organizačných dôvodov. Keďže pre nich v podniku nemajú prácu, skončenie pracovného pomeru budú riešiť k stanovenému dňu vyplatením odstupného.
   V prešovskom dopravnom podniku pracuje asi 295 zamestnancov, priemerná hrubá mesačná mzda je 700 eur, z celkového počtu pracovníkov je 173 vodičov, po dohodnutej zmene ich ostane 165.

 © 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Diskusia k článku

20.09.2011, Prešovskí dopravcovia si vybojovali zvýšenie platovPočet príspevkov: 0

Vstup do diskusie >>

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Ponuky práce |  Profesie |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod |  Ochrana osobných údajov


© 2005-2019 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 37