Úvod  |   Ponuky práce  |   Platy  |   Popisy profesií  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Slovensko vraj diskriminuje migrujúce osoby pri penziách

Slovensko vraj diskriminuje migrujúce osoby pri penziách

29.09.2011 - práca a platy

Slovenské orgány podľa Európskej komisie stanovili sumu pre výpočet dôchodku slovenskej migrujúcej pracovníčky, ktorá v rokoch 1959 až 1986 pracovala na Slovensku a do roku 1994 v Rakúsku, výlučne na základe mzdy, ktorú dostávala na Slovensku v rokoch 1982 až 1986....

BRATISLAVA 29. septembra (SITA) - Európska komisia (EK) vyzvala slovenské orgány, aby odstránili diskriminačné praktiky uplatňované pri stanovovaní výšky starobných dôchodkov. Informoval o tom Andrej Králik zo zastúpenia EK na Slovensku. Slovenské orgány podľa neho stanovili sumu pre výpočet dôchodku slovenskej migrujúcej pracovníčky, ktorá v rokoch 1959 až 1986 pracovala na Slovensku a do roku 1994 v Rakúsku, výlučne na základe mzdy, ktorú dostávala na Slovensku v rokoch 1982 až 1986. "Hoci výškamzdy na Slovensku sa v období rokov 1986 až 1994 zvýšila o 118 %, slovenské orgány neaktualizovali a nerevalorizovali sumy, na základe ktorých sa vypočítal dôchodok danej osoby tak, aby zodpovedali zárobku, ktorý by mohla pravdepodobne zarobiť, ak by i naďalej pracovala na Slovensku," uviedol Králik. Občianka EÚ tak bola podľa neho znevýhodnená v porovnaní s osobou s podobným priebehom kariéry, ktorá dokončila všetky poistné obdobia podľa slovenských právnych predpisov.
   Podľa početných rozhodnutí Súdneho dvora EÚ je podľa Králika tento postup v rozpore s právom EÚ na voľný pohyb osôb a s povinnosťou zabezpečiť, aby sa výška sociálnych dávok migrujúcich pracovníkov neznížila preto, že uplatnili svoje právo na voľný pohyb. Preto EK zastáva názor, že slovenské orgány tým, že neaktualizovali a nerevalorizovali zárobok žalobkyne, ktorý sa použil ako základ na výpočet jej dôchodku, konali v rozpore s požiadavkami právnych predpisov EÚ. Slovensko má teraz dva mesiace nato, aby EK informovalo o opatreniach, ktoré prijalo v záujme zosúladenia svojich právnych predpisov s právnymi predpismi EÚ. Inak sa Komisia môže rozhodnúť zažalovať Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie.
   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) sa zatiaľ k danej veci nevyjadrilo. “Vzhľadom k tomu, že ministerstvu doposiaľ nebolo doručené oficiálne stanovisko Európskej komisie, niet sa zatiaľ k čomu vyjadriť. Keď oficiálnu správu obdržíme, ministerstvo práce bude reagovať v stanovenom termíne,“ reagoval rezort.

 © 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Diskusia k článku

29.09.2011, Slovensko vraj diskriminuje migrujúce osoby pri penziáchPočet príspevkov: 0

Vstup do diskusie >>

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Ponuky práce |  Profesie |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod |  Ochrana osobných údajov


© 2005-2018 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 33