Úvod  |   Ponuky práce  |   Platy  |   Popisy profesií  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / INESS zachytil ďalšie prípady plytvania štátu

INESS zachytil ďalšie prípady plytvania štátu

27.11.2009 - financie a biznis

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (INESS) zachytil v treťom kvartáli tohto roka prípady plytvania v celkovej hodnote 40 mil. eur a klientelizmu vo výš...

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Inštitút ekonomických a sociálnych analýz (INESS) zachytil v treťom kvartáli tohto roka prípady plytvania v celkovej hodnote 40 mil. eur a klientelizmu vo výške 36,3 mil. eur. "Ani celosvetová finančná kríza neprinútila slovenskú verejnú správu výraznejšie pritiahnuť opasky a významne obmedziť objem peňazí daňových poplatníkov, ktoré sú používane neefektívne alebo pri použití ktorých existuje podozrenie z klientelizmu," uvádza INESS v tlačovej správe. Mieru mrhania verejnými zdrojmi na Slovensku podľa inštitútu dokumentuje aj nedávny "úspech" Slovenska, keď sa škandál s tzv. nástenkovým tendrom na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR dostal aj do zoznamu 50 príkladov plytvania v Európskej únii, ktorý zostavil britský think tank Open Europe.

Príkladom plytvania štátu, ktoré v prípadoch zverejnených v treťom štvrťroku 2009 dosiahlo celkovú sumu 40 mil. eur, je podľa INESS vyplatenie 5 mil. eur z účtov Veriteľa koncom roku 2006 spoločnosti Technopol na základe pochybnej zmluvy. "Takisto predražené právne zastupovanie Ministerstva financií v arbitrážnom spore o Bratislavskú cvernovú spoločnosť alebo aj Audi A6 za 53 tisíc eur pre vedúcu služobného úradu na Úrade pre normalizáciu, meteorológiu a skúšobníctvo, ktorá má podľa uznesenia vlády nárok na vozidlo v cene do 16 600 eur," upozorňuje inštitút.

Tendre a rôzne nákupy verejnej správy so závažným podozrením z klientelizmu zverejnené v júli až septembri tohto roka dosiahli podľa INESS celkom 36,3 mil. eur. "Jedným z príkladov tendra, kde existuje významné podozrenie z klientelizmu, je v marci vypísaný tender Ministerstva školstva na obstaranie nových učebníc v celkovej hodnote 3,2 mil. eur," uvádza inštitút. Tender podľa INESS vyhrali subjekty s vyššou cenou, pričom už v zápisnici z prvého kola boli žltou farbou vyznačené subjekty, ktoré nakoniec vyhrali druhé kolo. Okrem toho v treťom štvrťroku prispeli podľa INESS novinári svojimi článkami k tomu, že boli zrušené pochybné tendre na sanitky či tzv. popolčekový tender, čím sa zabránilo klientelizmu v celkovej hodnote 105 mil. eur.

INESS pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí.

SITADiskusia k článku

27.11.2009, INESS zachytil ďalšie prípady plytvania štátuPočet príspevkov: 0

Vstup do diskusie >>

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Ponuky práce |  Profesie |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod |  Ochrana osobných údajov


© 2005-2019 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 38