Úvod  |   Ponuky práce  |   Platy  |   Popisy profesií  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / SDKÚ-DS chce presadiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane

SDKÚ-DS chce presadiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane

27.11.2009 - financie a biznis

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica začala podľa opozičnej SDKÚ-DS so zvyšovaním daní. Podľa poslanca najsilnejšej opozičnej strany Ivana Štefanca to dokazuje aj nezvyšovanie ...

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica začala podľa opozičnej SDKÚ-DS so zvyšovaním daní. Podľa poslanca najsilnejšej opozičnej strany Ivana Štefanca to dokazuje aj nezvyšovanie nezdaniteľnej časti základu dane v budúcom roku, ktoré kabinet presadil. SDKÚ-DS takýto postup odmieta a pokúsi sa presadiť zvýšenie nezdaniteľného minima aj v budúcom roku. "Sme presvedčení, že zo súčasnej situácie sa dá dostať aj iným spôsobom ako zvyšovaním daní," konštatoval v piatok na tlačovej besede Štefanec s tým, že novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej by daňovníci v budúcom roku mali zaplatiť nižšie dane o 28,6 eura, už predložil do Národnej rady SR.

Zvyšovanie daní vládou je podľa Štefanca dôsledok zlej a nekoncepčnej politiky Roberta Fica, ktorá podľa jeho slov ničí Slovensko. Kabinet podľa neho presadil vyššie dane aj v novele zákona o hazardných hrách ako aj pri spotrebnej dani z liehu. Na nezvýšenie nezdaniteľnej časti pritom podľa Štefanca doplatia tí "najslabší", keďže vyššie dane zaplatia všetci a najviac to pocítia ľudia s najnižším príjmom. SDKÚ-DS predpokladá, že jej návrh na opätovné zvýšenie nezdaniteľnej časti podporia aj ostatné opozičné strany.

Vládna novela zákona o dani z príjmov, na základe ktorej si daňovníci budú môcť v budúcom roku uplatňovať rovnakú nezdaniteľnú časť ako tento rok, nadobudne účinnosť od začiatku budúceho roka. Nezdaniteľná časť základu dane pritom po marcovom zvýšení predstavuje 4 025,70 eura. Na zmrazení výšky odpočítateľnej položky sa ako na jednom z protikrízových opatrení dohodol rezort financií so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane z 19,2-násobku životného minima na jeho 22,5-násobok s účinnosťou od začiatku marca tohto roka odsúhlasila vláda a následne aj parlament ako jedno z opatrení na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku. Podľa informácií zverejnených ministerstvom financií si novú výšku nezdaniteľnej časti budú môcť zamestnanci ako aj podnikatelia uplatniť na celý tento rok.

SITADiskusia k článku

27.11.2009, SDKÚ-DS chce presadiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu danePočet príspevkov: 0

Vstup do diskusie >>

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Ponuky práce |  Profesie |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod |  Ochrana osobných údajov


© 2005-2019 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 40