Úvod  |   Ponuky práce  |   Platy  |   Popisy profesií  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Sociálne podniky fungujú v rozpore s európskymi pravidlami

Sociálne podniky fungujú v rozpore s európskymi pravidlami

26.11.2009 - financie a biznis

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Sociálne podniky, ktoré ešte vlani založila vláda Roberta Fica s cieľom znížiť nezamestnanosť, fungujú v zásadnom rozpore s európskymi pravidlami o štátnej po...

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Sociálne podniky, ktoré ešte vlani založila vláda Roberta Fica s cieľom znížiť nezamestnanosť, fungujú v zásadnom rozpore s európskymi pravidlami o štátnej pomoci. Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej besede zástupcovia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Je podozrenie, že sedem z ôsmich pilotných projektov sociálnych podnikov, financovaných z Európskeho sociálneho fondu (ESF), na trhu konkuruje iným firmám, ktoré pomoc nedostali. "Táto pomoc bola poskytnutá v rozpore s európskou legislatívou, čo by znamenalo, že tieto výdavky budú neoprávnené a že ich Brusel nepreplatí alebo ak časť predplatil, tak si ich bude pýtať späť," povedal predseda správnej rady SGI Miroslav Beblavý. Bývalý štátny tajomník rezortu práce pripomenul, že ministerstvo ôsmim pilotným sociálnym podnikom vyčlenilo granty vo výške 24 mil. eur. SGI už skôr kritizoval, že sociálne podniky pridelili peniaze ľuďom blízkym vládnym stranám Smer-SD a ĽS-HZDS.

Európske pravidlá pre štátnu pomoc v princípe podľa inštitútu zakazujú zvýhodňovať niektoré subjekty v konkurencii na trhu štátnymi dotáciami. Ak štátna pomoc má byť legálna, musí byť v súlade s legislatívou únie, alebo ju musí povoliť Európska komisia. Beblavý upozornil, že tieto kritériá splnené neboli. Pilotné sociálne podniky konkurujú tovarmi a službami tým firmám, ktoré pomoc nedostali. Granty, ktoré získali, sú potom nelegálnou štátnou pomocou.

Ak Brusel zistí, že prostriedky, ktoré dal na podniky, boli poskytnuté v rozpore s pravidlami o štátnej pomoci, nemusí ich predplatiť, tvrdí SGI. "Pravidlá nedovoľujú financovať toho, kto podniká na trhu a 95 % výdavkov mu poskytne únia," povedal Beblavý. Osem pilotných podnikov získalo práve granty v rovnakej výške. Ako dodal Beblavý, podľa jeho neoficiálnych informácii bola zatiaľ z projektu vyčerpaná len asi tretina peňazí. Európsku komisiu a ministerstvo financií vyzvali, aby stopli čerpanie peňazí i nelegálnu štátnu pomoc.

Denník Sme vo štvrtok napísal, že financovanie ôsmich pilotných sociálnych podnikov, ktoré majú zamestnávať znevýhodnených nezamestnaných, v najbližších dňoch skontroluje Európska komisia. Potvrdil to hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Denníku povedal, že pôjde o komplexnejšiu kontrolu aj v ostatných sociálnych podnikoch. Kontrolóri z komisie si majú podľa neho sami vybrať, ktoré aktivity skontrolujú, napísal vo štvrtok denník. Inštitút ministerku práce Vieru Tomanovú kontaktoval listom, odpoveď zatiaľ nedostal.

Sociálne podniky, ktoré ešte vlani založila vláda Roberta Fica s cieľom znížiť nezamestnanosť, fungujú v zásadnom rozpore s európskymi pravidlami o štátnej pomoci. Informovali o tom dnes na tlačovej besede zástupcovia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Je podozrenie, že sedem z ôsmich pilotných projektov sociálnych podnikov, financovaných z Európskeho sociálneho fondu (ESF), na trhu konkurujú iným firmám, ktoré pomoc nedostali. "Táto pomoc bola poskytnutá v rozpore s európskou legislatívou, čo by znamenalo, že tieto výdavky budú neoprávnené a že ich Brusel nepreplatí alebo ak časť predplatil, tak si ich bude pýtať späť," povedal predseda správnej rady SGI Miroslav Beblavý. Bývalý štátny tajomník rezortu práce pripomenul, že ministerstvo ôsmim pilotným sociálnym podnikom vyčlenilo granty vo výške 24 mil. eur. SGI už skôr kritizoval, že sociálne podniky pridelili peniaze ľuďom blízkym vládnym stranám Smer-SD a ĽS-HZDS. Autor: Dominika Miklošíková

SITADiskusia k článku

26.11.2009, Sociálne podniky fungujú v rozpore s európskymi pravidlamiPočet príspevkov: 0

Vstup do diskusie >>

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, ponuky práce, trh práce, personálne agentúry.

Ponuky práce |  Profesie |  Popisy profesií |  Platy a benefity |  Práca v IT |  Práca v obchode |  Slovník |  Bio obchod |  Ochrana osobných údajov


© 2005-2018 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. 49